SEO Uyumlu Web Sitesi Oluşturma

SEO Uyumlu Web Sitesi Oluşturma

Yeni blogumun ilk yazısında siz değerli okuyucularıma nasıl seo uyumlu web sitesi oluşturacağınızdan bahsetmek istiyorum arkadaşlar. Bu makalemde yeni kuracağınız web sitelerinizde yapmanız gereken seo adımlarını bulabilirsiniz. Unutmayalım ki başlık (title) kısmında armut yazan bir web sitesini elma kelimesinde çıkarmak deveye hendek atlatmak ile eşdeğerdir. Bu yüzden seo ile biyerlere gelmek istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey sitenizi seo uyumlu hale getirmek veya seo uyumlu bir web sitesi hazırlamaktır.

Adım 1: Başlık ve Açıklamalar

Web sitenizin sayfa başlıklarının (title) sayfa içeriği ile aynı olmasına dikkat edin. Sayfa başlıklarınızın 70 karakterden uzun olmaması ve ard arda aynı kelimeleri içermemesi (spam) sizin için iyi olacaktır. Bir sonraki adım ise description ve keywords kelimelerinizi eksiksiz doldurun. Sitenizi google botlarına ne kadar iyi tanıtırsanız çıkış derecenizde o kadar iyi olacaktır.

Adım 2: Özgün İçerikler

İçeriklerinizi kesinlikle özgün oluşturun kopya içerikler google tarafından sevilmemekle beraber çıkışlarıda çok düşük olmaktadır. Aynı şekilde sitenizde kullanacağınız görsellerinde özgün olması çıkışlarınızı oldukca olumlu şekilde etkileyecektir.

Adım 3: Cache Sistemi

Sitenizi optimize edin (cache). Optimize olmuş ve hızlı açılan siteler her zaman google tarafından sevilmektedir. Ayrıca sitenizin hızlı açılması ziyaretcileriniz tarafından da sevileceği gibi sitenizi hızlıca gezmelerini sağlayacaktır.

Adım 4: URL Yapısı

Sayfa uzantılarınız sayfa içeriğinizle aynı orantıda olmalıdır. Örnek verecek olursak hakkımızda sayfanizin url yapısı hakkimizda.html veya sadece hakkimizda olabilir. Fakat bu sayfaya otomatik oluşturulan 7874545.html gibi url yapıları seo için uyumlu değildir.

Adım 5: Sosyal Medya

Sitenize ait sosyal medya hesapları oluşturup içeriklerinizi buralarda paylaşmanız hem sitenizin hızlı indexlenmesini hemde ziyaretcilerinizin içeriklerinize daha kolay ulaşmasını sağlayacaktır.

Adım 6: Özgün Tasarımlar

Web site tasarımınızın benzersiz olması sizi google gözünde daha başarılı hale getireceği gibi indexlenme sürenizi ve çıkış hızınızıda olumlu yönde etkileyecektir.

Adım 7: SSL Sertifikaları

Google son algoritmalarında da bahsettiği gibi artık ssl sertifikalarına ve güvenilir sitelere daha öncelik vermektedir. 50-100 TL arasında alacağınız basit bir ssl sertifikası hem ziyaretçilerinizi hemde google botlarını memnun edecektir.

Adım 8: Yenilikçi Olun

Google bir kere eklenen ve yıllarca güncellenmeyen içeriklerden pek hoşlanmaz. İçeriklerinizi aylık veya yıllık olarak güncelleyin. Unutmayalım ki google botları sitenize her geldiğinde aynı şeylerle karşılaşırsa bir süre sonra sitenizi ziyaret etmeyi bırakabilir.

Adım 9: Google Webmaster Tools

Sitenizi kesinlikle google webmaster tools’a kaydedin. Olası sorunlarda buradan müdahale edebilir, içeriklerinizi hızlı indexletebilirsiniz. Google karşılaştığı sorunları size webmaster tools üzerinden mesaj olarak göndermektedir. Kayıtlı olmamanız durumunda olası sorunları çok geç farkedebilirsiniz.

Yorum yapın