Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı

Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı

İnternet üzerinde milyarlarca web sitesi var ve ne yazık ki bu sitelerden bir çoğu boşu boşuna açılmakta. Deneme amaçlı açılan sitelerden sonra google’da bunun farkına varmış olsa gerek adwords servisine anahtar kelime planlayıcı isimli aracı eklemiş bulunmakta. Anahtar kelime planlayıcının ne işe yaradığını basitçe anlatmak gerekirse google üzerinde yapılan aramaları baz alarak hangi kelimenin ne kadar arandığını, adwords reklam rekabetlerini, tık başı ne kadar ücret alacağını ortalama göstermektedir. Yani yeni açacağınız bir sitenin ne kadar aranacağını ve ne kadar ziyaretçi çekeceğini önceden tespit etmeyi mümkün hale getiriyor.

Tabi ki bu sonuçlar kesin olmamakla beraber gerçekçiliği %80 diyebiliriz. Anahtar kelime planlayıcıyı kullanması ise bi hayli basit. Yapmanız gereken kendinize bir google adwors hesabı oluşturup oturum açmak. Sonrasında üst menüde bulunan araçlar menüsünden anahtar kelime planlayıcıya tıklıyoruz ve açılan sayfada yeni anahtar kelimeler bulun butonuna tıklıyoruz. Sonrasında aranma hacmini merak ettiğimiz kelimeyi girip ne kadar arandığına ve rekabet oranına aynı sayfadan bakabiliyoruz.

Şunu belirtmek isterim ki bu aracı çok kullanan birisi olarak adwords bütçelerinde çoğu zaman yanılgı yaşanabiliyor. Bu aracı sadece arama hacmine bakma konusunda kullanmakta fayda var. Reklam bütçesine bakıp karar vermek sizi muhtemelen yanıltacaktır çünkü adwords kullananlar iyi bilir google adwords servisi çok karısık bir servis ve küçük dokunuşlar ile bütçenizi minimalize edebilirken, bu dokunuşları yapamassanız yüksek bütçeler ödemek zorunda kalabiliyorsunuz.

Yorum yapın